Біздің мұражай

1

Солтүстік Қазақстан жоғары медицинал колледжінің мұражайы 2015 жылғы 10 сәуірде колледждің даму тарихын сақтау, оның дәстүрлеріне ұқыпты қарауға тәрбиелеу, оқу орны мен практикалық денсаулық сақтау арасындағы байланысты нығайту, студенттердің өмірлік мұраттарын қалыптастыру мақсатында құрылды. Мұражайды құруға колледж педагогтары Бадагазина Н.Н., Каменева С.А., Исмаилова Г.С., Касымова Ф.М., Абулгазина С.Р, Трепезникова Л.Г. белсенді қатысты. 2

«Страницы истории» волонтерлер клубының мүшелері мұражай жұмысының ерекшеліктерімен танысады, экскурсиялар жүргізеді және колледж тарихы бойынша материалдар жинауға қатысады.

3

4

Мұражай экспозицияларында өткен және қазіргі колледждің экспонаттары, оның елеулі жетістіктері мен табыстарының дәлелі ұсынылған.

2

«Страницы истории» экспозициясы 1930 жылы Петропавл медициналық техникумының құрылуы туралы баяндайды. Мұражайдың ұйымдастырушысы және бірінші директоры дәрігер рентгенолог Даниил Карпович Роговой болды. Мұражай стендтерінде медициналық колледж директорларының галереясы бар, олардың әрқайсысы оқу орнының дамуына үлкен үлес қосты. 20 жылдан астам (1959-1979) Петропавл медициналық училищесінің директоры, КСРО Денсаулық сақтау үздігі, соғыс және еңбек ардагері Логань И.Я. болды.

7

Ұлы Отан соғысы жылдарында техникум түлектерінің көпшілігі майданға шақырылды. Оларға «Солтүстік Қазақстан колледжінің түлектері - Ұлы Отан соғысының ардагерлері» экспозициясы арналды. Олардың арасында Кеңес Одағының Батыры Быковский Виктор Иванович бар, ол Днепрді мәжбүрлеу кезінде жасаған ерлігі үшін Батыр жұлдызын алды
Соғыстан кейінгі кезеңде, тың және тыңайған жерлерді игеру кезеңінде халық шаруашылығын қалпына келтірудің қиын жылдарында техникум мамандықтар санын көбейтеді. Фельдшерлер, акушерлер, мейіргерлер, тіс дәрігерлері, фармацевтер даярланады. Облыстың орта медицина персоналының 80%-дан астамы Петропавл медицина училищесінің түлектері.

8

Әрқашан медициналық училищеде дене шынықтыру мен спортты дамытуға көп көңіл бөлінді. Солтүстік Қазақстан жоғары медицина колледжінің студенттері бүгін де қала мен облыстың спорттық іс-шараларына қатысып, жүлделі орындарға ие болуда. Колледж спортшыларының жетістіктері мұражай экспозициясында көрсетілген.

9

Мұражайда мамандарды даярлау жүргізілген колледждің әрбір мамандығының даму тарихы көрсетілген. «Емдеу ісі» мамандығы бойынша оқыту 1936 жылдан бері жүргізіліп келеді. Стендте колледжде және қала, облыс, республика денсаулық сақтау ұйымдарында ұзақ жылдар жұмыс істейтін түлектер орналастырылған.

9

11

1958 жылдан бастап облыста сұранысқа ие мамандықтардың бірі «Фармация» мамандығы болып табылады. 2008 жылдан бастап колледж медициналық зертханашыларды даярлайды.

12

ХХ ғасырдың 50-60 жылдарында колледж «Стоматология» және «Ортопедиялық стоматология» мамандықтарына қабылдады.

13

Колледж тәрбие жұмысына көп көңіл бөледі.  Колледж студенттері Студенттік өзін-өзі басқару, ғылыми үйірмелер, «Милосердие» волонтерлер клубының жұмысына қатысады. Колледжде қала ұйымдары мен мекемелерінің өкілдерімен кездесулер, мерекелік іс-шаралар, конкурстар, байқаулар, концерттер, сенбіліктер өткізіледі.

14

Колледжде көптеген жылдар бойы жұмыс істеген еңбек ардагерлерінің фотосуреттері мұражай экспозициясында ұсынылған.

Колледж тарихына 90 жыл. Осы жылдар бойы колледж тарихын басшылары, оқытушылары, қызметкерлері, студенттері мен түлектері жазып келеді. Олар туралы естелік Солтүстік Қазақстан жоғары медицина колледжінің даму тарихы мұражайда сақталып отырады.