2023 жылдың 3 қазанында Солтүстік Қазақстан жоғары медициналық колледжінің студенттері алаяқтық туралы дәріс тыңдады

Баяндамашылар: Болыспаева Бақытгүл Әлібекқызы – Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігі жанындағы қауіпсіздік жөніндегі ведомствоаралық топтың мүшесі; Виталий Александрович Подчернин – Солтүстік Қазақстан облысы ІІД Криминалдық полиция басқармасының аса маңызды істер жөніндегі аға анықтаушысы, полиция майоры; Балацкая Милена Игоревна - Солтүстік Қазақстан облыстық полиция департаменті Қылмыстық іздестіру басқармасының жедел уәкілі, полиция капитаны.

Қазіргі уақытта көбірек қаржылық қылмыстар несие карталарымен, сонымен қатар жеке жеке деректерді пайдаланумен байланысты.

Әңгімелесуде ақшаны қашықтан аударуға, банк картасымен кез келген айла-шарғыға, сондай-ақ құпия карта деректемелерін аударуға шақыратын кез келген хабарлама немесе телефон қоңырауы қызыл жалауларды көтеруі керек екендігіне баса назар аударылды.

Жігіттер тамшылардың кім екенін және қалай қылмыскер болмау керектігін, тамшы ретінде жұмыс істеудің нақты салдары туралы білді және «жеңіл және жылдам» ақшаның жағымсыз салдарын түсінді. Алаяқтардың өздерін қалай ұстайтыны, жәбірленушіні адастыру үшін қандай сенімдер қолданатыны туралы мысалдар келтірілді. Іс-шара барысында тергеушілерге алаяқтық тақырыбы бойынша сұрақтар қойылып, оған жиналғандар дәлелді жауаптар алды, сондай-ақ белгілі бір жағдайда не істеу керектігі туралы кеңестер берілді.