2024 жылдың 7 ақпанында Солтүстік Қазақстан жоғары медициналық колледжінің студенттері С.Муканов атындағы облыстық әмбебап ғылыми кітапханасына барды. Олар «Қатерлі ісіктің алдын алу немесе қорқынышсыз қалай өмір сүру керек» тақырыбындағы семинарға қатыст

Бұл кездесу облыстық онкологиялық диспансердің дәрігерлерімен ұйымдастырылып, Дүниежүзілік онкологиялық ауруларға қарсы күрес күніне арналды. Колледж студенттері болашақ медицина мамандары ретінде талқылауға белсене қатысты.

Бүгінде адамдар қатерлі ісікпен бетпе-бет келуден қорқатыны белгілі. Әрбір адам ұзақ өмір сүруді және күнделікті белсенділікті шектейтін немесе ұзақ емдеуді немесе хирургияны қажет ететін ауыр аурулардан аулақ болуды армандайды. Бұл қорқыныштар жақсы негізделген, өйткені қатерлі ісік жүрек-қан тамырлары ауруларынан кейінгі өлімнің екінші себебі болып табылады. Өмірді ұзарту және оны қатерлі ісіксіз өмір сүру үшін ісіктердің дамуына қандай факторлар әсер ететінін білу, оларды өміріңізден болдырмау немесе белсенді түрде жою маңызды.