2024 жылдың 7 ақпанында Солтүстік Қазақстан жоғары медициналық колледжінің 1 курс студенттер арасында жалған терроризм және интернет-алаяқтық туралы әңгіме өтті

Петропавл қаласының уақытша ұстау изоляторы бастығының орынбасары полиция капитаны Ашкенов Г.Ж. студенттерге жалған лаңкестердің кім екенін, олар қандай зиян келтіруі мүмкін екенін және лаңкестік әрекет туралы жалған хабарламалар үшін қандай жаза қолданылатынын айтты. Ол соңғы уақытта жалған терроризм көріністерінің айтарлықтай өскенін атап өтті.

Жақындаған лаңкестік әрекет туралы жалған хабарлама телефон арқылы қоңырау шалу, мессенджерлер арқылы хат жіберу немесе кез келген басқа жолмен жасалуы мүмкін. Мұндай хабарламаларды ерекшелендіретін басты нәрсе – қоғамдағы жағдайды тұрақсыздандыруға, арнайы қызметтерді тартуға және соның салдарынан азаматтарды эвакуациялау және арнайы тексеру шараларын жүргізу бойынша қымбат операцияларға бағытталған әдейі жалған ақпарат. Қылмыстың бұл түрі үшін жауапкершілік 14 жастан бастап қарастырылған. Сонымен қатар, жалған лаңкестер оқиға орнына жедел әрекет ету қызметтерін жалған шақырғаны үшін сот шешімімен шығынды толығымен төлейді.

Сондай-ақ, интернет-алаяқтық тақырыбы, атап айтқанда оның жаңа нысандары, мұнда тамшылатқыштар ажырамас рөл атқарады. Тамшылар  - алаяқтық мақсаттарға жету құралы ретінде қызмет ететін алаяқтардың «көмекшілері». Негізгі міндет – көлеңкелі операцияларды жүргізу үшін олардың банктік карталары мен деректерін ұсыну арқылы бөтен ақшаны алу бойынша заңсыз операцияларға қатысу. Балаларға қылмысқа қатысушы болмай, өзін қалай қорғау керектігі айтылды.